wtorek, 3 lipca 2018

Amore pomidolove

Dla większości są to warzywa, lecz z botanicznego punktu widzenia są owocami! o.O
Jędrne, soczyste, aromatyczne z intensywnie czerwoną skórką pomidory są kwintesencją lata.

Pomidory są roślinami uprawnymi osiągającymi wysokość do 1,5 m w naturalnych warunkach, w warunkach szklarniowych wyrastają nawet do kilku metrów. Kwiat pomidora jest żółty o zaostrzonych płatkach, zebrany w grupy kwitnące w okolicach liści. Owoce pomidora są soczyste i duże, wielkości od 20 do ponad 100 mm średnicy. Kształt może być kulisty, wydłużony, a także żebrowany (podobny do papryki). Barwa owocu pierwotnie i najczęściej czerwona. Występują też odmiany pomarańczowe, żółte, zielone (dojrzałe) oraz czarne.


Pomidory trafiły do Europy w XVI wieku. Zostały przywiezione z Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Początkowo uważano je wyłącznie za roślinę... ozdobną. Później zaczęto przygotowywać z nich sosy. Dziś zajmują pierwsze miejsce w zbiorach warzyw w krajach UE (rocznie ok. 12-13 mln ton). Jednym z głównych eksporterów pomidorów jest Polska, która wysyła je nawet do Grecji.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/pomidory-koktajl-witamin-i-mineralow_33668.html
Pomidory trafiły do Europy w XVI w. dzięki podróżnikowi i odkrywcy Krzysztofowi Kolumbowi. Z początku były uważane jedynie za roślinę ozdobną w dodatku trującą. Później zaczęły zdobywać co raz większą popularność, zaczęto robić z nich sosy i przetwory, a grono fanów cały czas się powiększało.

Owoce pomidora zawierają m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten, witaminy: K, B1, B2, B6, C, PP - działające korzystnie na nasz układ nerwowy i wpływających na metabolizm cukru i cholesterolu; kwasy: pantotenowy, foliowy, szczawiowy; biotynę, a także śladowe ilości innych substancji, m.in. nikotyny. Innymi słowy są bogactwem dla naszego zdrowia i urody. Pomidory zawierają w sobie też duże ilości likopenu, naturalnego barwnika dzięki któremu mają tak intensywnie czerwony kolor, a który jest przeciwutleniaczem zwalczającym wolne rodniki z naszego organizmu.

Tak samo jak inne owoce i warzywa, pomidory mają w swojej rodzinie wiele odmian i rodzajów:

 

Pomidory koktajlowe – Cherry

Pomidory koktajlowe
Fot.: www.krolestworoslin.pl
Właściwości: Pomidorki drobnoowocowe, o średnicy do 3-4 cm. Małe, okrągłe, czerwone, słodkie i soczyste.  Ich smak i zapach jest zdecydowanie bardziej intensywny od tradycyjnych, większych odmian. Pomidorki cherry występują w różnych kolorach, mogą być czerwone, żółte, pomarańczowe, ciemnoczerwone a nawet ciemnobrązowe.
Przeznaczenie: idealne dla dzieci, na przekąski np. z mozzarellą, do sałatek i do dekoracji. Podobnie jak daktylowe, najbardziej lubimy je jeść na surowo. Pomidorki koktajlowe sprawdzą się na przetwory na zimę: marynowane, w zalewie czy kiszone. Można je wrzucić się na patelnię, na szybkie danie na ciepło np. jako dodatek do makaronu.

 

Pomidory Daktylowe

Pomidory daktylowe
Fot.: www.mojepomidory.pl
Właściwości: Pomidorki drobnoowocowe, niczym koktajlowe ale o wydłużonym kształcie przypominającym daktyle. Jędrne, twarde i słodziutkie. Dobre na przekąskę i lubiane przez dzieci.
Przeznaczenie: Bardzo dobrze sprawdzą się na patelnię, na sos i marynowane, choć ze względu na mały rozmiar, zgrabny kształt i słodki smak, najbardziej lubimy je jeść na surowo.

 

Pomidory podłużne – Rzymskie, Śliwkowe

Właściwości: Średniej wielkości, żywo czerwone, mięsiste, jędrne i słodkie. Bez gniazd nasiennych, prawie nie zawierają pestek. Mają dość grube ścianki i łatwo odchodzącą skórkę. Możemy je spotkać w żółtym i pomarańczowym kolorze.
Przeznaczenie: Podłużne, mięsiste odmiany pomidorów doskonale nadają się na przetwory: do smażenia na keczup, przecier, sos, zupę i do słoików na zimę. Takie pomidory w całości bez skóry w sosie własnym są idealne na zimę do zup i sosów. Sprawdzą się również do pizzy i do spaghetti. Te najlepiej nadadzą się do suszenia.

 

Pomidory Paprykowe

Pomidor paprykowy
Fot.: www.rosliny.eu
Właściwości: kształt nietypowy, lekko wydłużony, z wyglądu przypominają paprykę. Słodkie, soczyste i bardzo smaczne. Bez gniazd nasiennych. Intensywnie czerwone, jędrne i pachnące. W podobnym kształcie występuje np. odmiana pomidorów Bycze Rogi.
PrzeznaczenieDobre na zupy i do smażenia, na przecier, keczup, sos i do słoików na zimę ze względu na swój gęsty miąższ i małą ilość nasion. Sprawdzą się również do pizzy i do spaghetti.

 

 

Pomidory Bawole Serca
Pomidor Bawole serce
Fot.: www.sklep.swiatkwiatow.pl/

Właściwości: Wielkoowocowe o oryginalnym, karbowanym kształcie przypominającym sakiewkę lub właśnie serce. Raczej trudno ich nie rozpoznać ze względu na ich charakterystyczny wygląd. Mięsiste, o słodkim miąższu i delikatnej strukturze, z małą ilością pestek, pyszne, wręcz rozpływające się w ustach.
Przeznaczenie: Bawole serca są tak smaczne, że warto je jeść na surowo. Będą również idealne na przetwory, na przecier i na zupę.

 

Pomidory San Marzano

Właściwości: To rodzaj pomidorów gruszkowych. Uchodzą za jedne z najsmaczniejszych pomidorów a ich nazwa pochodzi od nazwy włoskiego miasta San Marzano. Mają wydłużony, owalny kształt, intensywny czerwony i niewielką ilość pestek.
Przeznaczenie: Zachowują swój kształt podczas obróbki cieplnej, dlatego idealnie nadają się do słoików by przechowywać je w całości. Takie pomidory w całości bez skóry, w sosie własnym są idealne na zimę do zup i sosów.

 

Pomidory Gargamele

Właściwości: To pomidory wielkoowocowe, ciężkie, pojedyncze sztuki ważą od 0,5 do 0,7 kg a bywają i większe! Mocno czerwone, bardzo soczyste ale nie wodniste. Po przekrojeniu ich struktura pozostaje zwarta i nie wypływa z nich woda. Charakteryzują się intensywnym smakiem i zapachem.
Przeznaczenie: Sprawdzą się zarówno na kanapkach jak i w przetworach: na sok, przecier, sos i zupę. Te pomidory ze względu na wielkość możemy przyrządzić nadziewane, faszerowane np. mięsem, ryżem, kuskusem, pieczarkami i zapiekane.

 

Pomidory malinowe
Fot.: www.ogrodinfo.pl

Pomidory malinowe

Właściwości: Malinowy, kuszący, różowy kolor, cienka skórka i okrągły kształt. Duże, lekko spłaszczone. Smak słodki i delikatny. Jedne z najsmaczniejszych pomidorów w kategorii średnio i wielkoowocowych. Odmiany to np. bawole serca, gargamele, liliputy i śliwkowe.
Przeznaczenie: Często najbardziej pożądane przez kupujących. Najlepiej smakują świeże, np. ze śmietaną ale nadają się również do słoików, na przetwory na zimę.

 

Pomidory zielone

Właściwości: To po prostu niedojrzałe pomidory czerwone. Jeśli będą leżały przez odpowiedni czas – dojrzeją. Delikatne w smaku. Zielone pomidory nie są szkodliwe.
Przeznaczenie: Z zielonych pomidorów możemy zrobić naprawdę sporo w kuchni. Smaczne będą marynowane i w zalewie, ale zdecydowanie najlepsze są smażone zielone pomidory z czosnkiem.
Pomidory tygrysie
Fot.: www./imged.pl

 

Pomidory tygrysie

Właściwości: Czerwone lub żółte z nieregularnymi wzorami przypominającymi umaszczenie tygrysa lub zebry. Okrągłe, twarde, średniej wielkości, z niewielką ilością nasion. Miąższ czerwony, smak lekko kwaskowy, średnio słodkie.
Przeznaczenie: Do sałatek i kanapek lub  jako samodzielna przekąska. W zalewie do słoików na zimę i jako dodatek do obiadu.

 

Pomidory żółte i pomarańczowe

Właściwości: Idealny składnik kolorowej diety. Zawierają mniej likopenu (substancji barwiącej) niż pomidory czerwone ale za to więcej witaminy C. W smaku słodsze i bardziej aromatyczne, o delikatniejszej strukturze. Dostępne odmiany żółtych pomidorów to koktajlowe, śliwkowe i gruszkowe.
Przeznaczenie: Do sałatek i kanapek lub  jako samodzielna przekąska. W zalewie do słoików na zimę i jako dodatek do obiadu, smażone i na konfitury.

 

Pomidory czekoladowe
Fot.: www.readinglist.pl

Pomidory czekoladowe

Właściwości: Dość rzadkie. Kolor od ciemnobrązowego do zgniłozielonego. W porównaniu do tradycyjnych, bardziej intensywne w smaku i słodsze ze względu na większą zawartość fruktozy. Ze względu na swą ciemna barwę posiadają najwięcej przeciwutleniaczy ze wszystkich pomidorów. Nie są to pomidory modyfikowane genetycznie.
Kumato to oryginalna odmiana pomidorów czekoladowych, której uprawą mogą się pochwalić jedynie nieliczni, ponieważ ich nasiona nie są dostępne w ogólnym obiegu.
Przeznaczenie: Do sałatek, kanapek i jako samodzielna przekąska. Do smażenia, do słoików, do marynowania.

 

Pomidory czarne

Wynalazek naukowców z Oregon State University . Specjalna odmiana ponoć najzdrowszych na świecie pomidorów. Skórka w czarnym odcieniu to zasługa barwników z grupy antocyjanów, występujących również w takich owocach jak jagody, wiśnie i jeżyny. Zawierają dużą zawartość antyutleniaczy.

Wiecie skąd nazwa pomidorów?
Polska nazwa pomidorów wywodzi się z Włoch, gdzie nazywane były pomi dei mori, czyli jabłkami wrzosowisk. Słowa te brzmią podobnie do francuskiego pomme d'amur, czyli słów oznaczających jabłko miłości. Dlatego czasem można je spotkać pod tą nazwą w Polsce

Istnieją też święta poświęcone pomidorom jak np. Tomatina – hiszpańskie święto, podczas którego uczestnicy obrzucają się nawzajem pomidorami drugiej świeżości ;)

Na blogu znajdziecie wiele inspiracji pomidorowych oraz ciekawostek na ich temat, zapraszam do lektury ;)

Oprócz czerwonych w naszej kuchni pojawiają się także pomidory żółte oraz zielone, niedojrzałe. Żółte są pod względem zawartości witamin tak samo wartościowe jak czerwone, chociaż jest w nich trochę mniej drogocennego likopenu.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/pomidory-koktajl-witamin-i-mineralow_33668.html
Pomidory trafiły do Europy w XVI wieku. Zostały przywiezione z Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Początkowo uważano je wyłącznie za roślinę... ozdobną. Później zaczęto przygotowywać z nich sosy. Dziś zajmują pierwsze miejsce w zbiorach warzyw w krajach UE (rocznie ok. 12-13 mln ton). Jednym z głównych eksporterów pomidorów jest Polska, która wysyła je nawet do Grecji.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/pomidory-koktajl-witamin-i-mineralow_33668.html
Pomidory trafiły do Europy w XVI wieku. Zostały przywiezione z Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Początkowo uważano je wyłącznie za roślinę... ozdobną. Później zaczęto przygotowywać z nich sosy. Dziś zajmują pierwsze miejsce w zbiorach warzyw w krajach UE (rocznie ok. 12-13 mln ton). Jednym z głównych eksporterów pomidorów jest Polska, która wysyła je nawet do Grecji.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/pomidory-koktajl-witamin-i-mineralow_33668.html

28 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy wpis :) Uwielbiam pomidory i od niedawna hoduję je na działce, ze względu na łatwość uprawy zazwyczaj wybieram koktajlowe, ale ciekawią mnie też te czarne :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje koktajlowe rosną na balkonie, na działce za to mam malinowe ;)<3

      Usuń
  2. Najbardziej lubię pomidorki cherry <3 Ooo...ale o czekoladowych i tygrysich to nie wiedziałam :D Fajnie poznać coś nowego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zachęcam do ich spróbowania kiedy nadarzy się okazja ;)

      Usuń
  3. Łojesu, jesteś pomidorową czarodziejką ;) Uwielbiam pomidory, ale tylko krajowe i tylko latem (zimą to nie to samo, są bez smaku). Pomidor+mocarella+bazylia to mój smak lata. Sama uprawiam w donicy koktailowe, bo "same rosną":)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie rezygnuj z nich zimą, pamiętaj że są bombą witaminową dla organizmu, kupuj te importowane, również będą miały dużo smaku. Co do szklarniowych to się zgodzę, najczęściej są bez smaku...

      Usuń
  4. Malinowe to nasze ulubione :D A tygrysich nigdy nie jadłyśmy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam poszukać tygrysków i spróbować, zaskoczą Was smakiem ;)

      Usuń
  5. Kocham pomidory, na balkonie mam koktajlowe (czerwone oraz czarne) a na działce bawole serca i malinowe. W tym roku rosną jak szalone. Super wpis spora dawka ciekawostek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ;)
      Gdzie dostałaś czarne pomidorki koktajlowe? Chętnie zasadzę je u siebie ;)

      Usuń
  6. Nigdy nie zwracałam uwagi na odmiany pomidorów! Lubię je jeść, ale zazwyczaj kupuję po prostu pomidory malinowe. Powinnam chyba spróbować innych typów. Pomidory czekoladowe brzmią ciekawie. Nawet nie wiedziałam, że takie są ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba większość ludzi tak ma ;) Ważne że jesteś ciekawa i otwarta nowych smaków ;)

      Usuń
  7. Pomidory to moje ulubione owoce :) Nadają się praktycznie do wszystkiego!

    OdpowiedzUsuń
  8. Uwielbiam pomidory w każdej postaci :) W ogródku mam kilka krzaczków malinowych i koktajlowych. Niektóre koktajlowe zaczęły się czerwienić, a syn zjada je z przyjemnością :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje koktajlowe również są gotowe do jedzenia :)

      Usuń
  9. Uwielbiam pomidory pod każdą postacią. Czy to w zupie, sałatce czy na kanapce ;) A moich hitem z dzieciństwa są pomidory z cukrem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe, chętnie spróbuje pomidorów z cukrem ;)

      Usuń
  10. Bardzo lubię pomidorowy sos czy pomidor na kanapce, ale nie wiedziałam, że jest ich aż tyle odmian. 🙂

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A to jeszcze nie są wszystkie, tylko te najpopularniejsze ;)

      Usuń
  11. Kocham pomidory! Te olbrzymie są ekstra, mam nadzieje że kiedyś gdzieś je dostanę :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Uwielbiam pomidory w każdej postaci, kiedyś nawet miałam na balkonie własny krzaczek pomidora :) musze chyba do tego wrocic ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam, pielęgnacja i opieka nad własnymi roślinami to super sprawa ;)

      Usuń
  13. daktylowe często sadzimy na ogródku

    OdpowiedzUsuń
  14. ehh i znow trzeba czekac przeszlo pol roku na swieze pomidory...dobrze, ze narobilem sobie przecieru chociaz:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już niedługo będą pierwsze świeże pomidorki, już nie mogę się doczekać ;)

      Usuń