środa, 28 września 2016

Królowa jesieni - DYNIA

Jesień zawitała już do nas na dobre, ale nie ma co się martwić bo wraz z jesienią witamy sezon dyniowy! 

Jeśli posiadamy ogródek lub działkę to pewnie rośnie na niej królowa jesieni – DYNIA. Jeśli nie pewnie kupujemy w sklepie lub na lokalnym targu. Ale czy zwracamy uwagę na to, jaką dynie kupujemy i czym od różnią się poszczególne odmiany? Pewnie nie. Dlatego dziś opiszę najpopularniejsze w Polsce odmiany dyń i ich bogactwo naturalne.

Dynia zwyczajna ma okrągły lub podłużny kształt, kolor skórki od zielonkawego do jasnożółtego lub pomarańczowego, a miąższ może być żółty lub pomarańczowy. Może ważyć nawet do 40-50 kg. Ze względu na swój niezbyt słodki i aromatyczny smak jest najczęściej używana do przygotowywania domowych przetworów.

Królowa jesieni - DYNIA
Dynia zwyczajna


Dynia hokkaido to niewielka spłaszczona dynia japońska z jasnopomarańczową skórką i ciemnopomarańczowym miąższem, osiąga wagę ok 1-2 kg. Jako jedyna może być jedzona w całości wraz ze skórką, która mięknie w czasie obróbki termicznej. Tę dynię warto jeść, ze względu na wysoką zawartość witaminy A i karotenu. Jeśli chodzi o smak, jest lekko słodka.

Królowa jesieni - DYNIA
Dynia hokkaido

Dynia makaronowa ma lekko podłużny kształt i skórkę w kolorze żółtym lub żółto-zielonym, wewnątrz kryje się żółty miąższ, który po ugotowaniu lub upieczeniu rozdziela się na nitki przypominające makaron skąd jej nazwa – makaronowa. Dynia ta może osiągnąć 20-30 cm długości i ważyć 1-1,5 kg. Ma delikatny kształt i jest prosta w przygotowaniu.

Królowa jesieni - DYNIA
Dynia makaronowa

Dynia piżmowa kształtem przypomina gruszkę o jasnobeżowej do ciemnobrązowej skórce, a jej waga waha się od 1-3 kg. Miąższ ma złoty lub pomarańczowy. Budowa tej dyni, cienka skórka i małe gniazdo nasienne pozwalają zniwelować odpady do niezbędnego minimum, dzięki czemu mamy więcej miąższu do spożycia. Dynia piżmowa ma delikatny orzechowo-maślany smak. Jednak ta dynia wymaga specjalnej techniki krojenia, najpierw przekrawamy ją w poprzek między szyjką a częścią dolną, następnie obieramy obie części a potem kroimy część z gniazdem nasiennym na pół, aby wydrążyć pestki.

Królowa jesieni - DYNIA
Dynia piżmowa

Dynia prowansalska – muszkatołowa to duża, podzielona na segmenty dynia o ciemnozielonej skórce i intensywnie pomarańczowym, grubym i w zwięzłym miąższu o owocowym aromacie. Jest to jedna z dyń, którą można jeść również na surowo.

Królowa jesieni - DYNIA
Dynia prowansalska - muszkatołowa

Dynia acorn występuje w kilku kolorach i odmianach – od klasycznej zielonej, przez żółtą, pomarańczową czy białą nakrapianą. Mają charakterystyczny stożkowaty kształt. Dynia acorn ma delikatny smak orzechów laskowych.

Królowa jesieni - DYNIA
Dynia acorn

Dynia lunga di napoli ma wydłużony kształt, z rozszerzeniem na jednym końcu, gdzie znajduje się komora nasienna. Kształtem trochę przypomina wyrośniętą cukinię. Osiąga wagę od 7 do nawet 20 kg. Pokrywa ją zielona skórka z jaśniejszymi smugami. Miąższ ma zwarty o ciemnopomarańczowym kolorze i doskonałym słodkawym smaku. Można wykorzystać go praktycznie w całości za wyjątkiem komory nasiennej.

Królowa jesieni - DYNIA
Dynia lunga di napoli

Dynia japońska – kobocha to mała japońska dynia o spłaszczonym kształcie i twardej, chropowatej, ciemnozielonej skórce z jaśniejszymi paskami. Miąższ jest słodki, kremowy i niewłóknisty, o pomarańczowym zabarwieniu. Średnica tej dyni może sięgać do 30 cm. Dzięki słodkiemu smakowi ten rodzaj dyni jest doskonały do deserów i ciast.

Królowa jesieni - DYNIA
Dynia japońska - kobocha

Dynie ozdobne nie nadają się do jedzenia. Mają bardzo twardą skórę i miąższ, przez co są odporne na uszkodzenia i doskonale nadają się do długiego przechowywania. Jako ozdoba, trzymana w temperaturze pokojowej przetrwają nawet rok, mogą jedynie zmienić swój kolor.

Królowa jesieni - DYNIA
Dynie ozdobne
Dynia zawiera dużo witamin E i prowitaminy A. W mniejszym stopniu jest źródłem witaminy B2, potasu i wapnia. Z kolei pestki dyni posiadają cenny cynk, kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 i duże ilości fitosteroli, które mogą być pomocne przy przeroście gruczołu krokowego, jak również przy obniżaniu poziomu cholesterolu. W dyni znajdziemy także pewną ilość sodu oraz magnez i żelazo. 
 
Na co zwrócić uwagę przy zakupie dyni?
Dynia powinna być zdrowa, jej skóra jędrna a waga proporcjonalna do wielkości dyni. Skórka powinna być bez plamek i pleśni. Jeśli jest miękka oznacza to, że jest jeszcze niedojrzała lub przesiąknięta wodą.

Jak przechowywać dynie?
Dynie, które mają nienaruszoną skórkę możemy przechowywać do 6 miesięcy w zacienionym, nie za zimnym i nie za ciepłym miejscu. Przekrojoną dynie możemy przechowywać w lodówce do 5 dni owiniętą w folię spożywczą. Miąższ dyni możemy zamrozić w formie puree lub kawałków do użytku przez cały rok. Inną opcją jest zrobienie z dyni domowych przetworów.

Pamiętajmy aby zawsze myć dynię przed krojeniem, pomimo obróbki termicznej jakiej poddajemy dynię w momencie przekrawania nożem możemy przenieść bakterie ze skórki na miąższ.

Przy wydrążaniu dyni nie wyrzucajmy pestek, po ich umyciu, osuszeniu i uprażeniu uzyskamy idealną przekąskę doskonałą do chrupania w przerwie od pracy, do śniadania lub jako dodatek do zup, deserów i muesli. Z pestek dyni możemy również uzyskać pyszny, zdrowy olej.

Co można przyrządzić z dyni?
Sprawdź moje przepisy na :

49 komentarzy:

  1. Ciekawy wpis. Zaintrygowało mnie, dlaczego dynię piżmową należy kroić w takiej właśnie kolejności (tzn. najpierw odkroić część dolną od górnej)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest to po to aby nie tracić dużej ilości miąższu z tej właśnie dyni, co jest częste przy oporządzaniu jej w inny sposób

      Usuń
  2. Uwielbiam dynie i zawsze z wytęsknieniem czekam na jesień :)W tym roku kupiłam dopiero jedną, ale niedługo będę musiała dokupić kolejne, bo w kolejce czeka całe mnóstwo przepisów... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dynie możesz kupować już od końca sierpnia, aż po wczesną wiosnę ;) dużo czasu jeszcze masz

      Usuń
  3. W tym roku zapomniałam całkiem o posadzeniu dyni w swoim ogródku i teraz będę właśnie polować na jakąś kupną... ;c Uwielbiam dynię ;3
    Pozdrawiam Tak Po Prostu BLOG

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie będzie trudno znaleźć ;) jest ich tera pełno w sklepach

      Usuń
  4. Nie wiedziałam, że jest aż tak dużo odmian dyni! Fajnie, że znalazła tu się informacja na co zwracać uwagę przy jej kupnie. Postaram się wykorzystać tą wiedzę.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odmian dyni jest jeszcze więcej, ja wymieniłam tylko te najpopularniejsze i najczęściej spotykane u nas

      Usuń
  5. Przyznam, że nie wiedziałam, że jest aż tyle gatunków dyni. Od dłuższego czasu zabieram się za to, żeby wykorzystać ją w kuchni, jednak jeszcze tego nie zrobiłam. Póki co z dyni jem tylko pestki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest ich jeszcze więcej! Polecam je, każda może inne zastosowanie w kuchni

      Usuń
  6. Mam kilka dyń ze swojego ogrodu. Głównie dynię hokkaido i jeszcze jakieś bliżej nieokreślone :), uwielbiam je. Królują w mojej kuchni :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Najbardziej lubię prowansalską :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Super to opisałaś! Wszystko w jednym miejscu!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, zapraszam do lektury innych wpisów ;)

      Usuń
  9. najbardziej z dyni to lubię zupę

    OdpowiedzUsuń
  10. Super wpis! Nie miałam pojęcia, że jest tyle odmian dyni, znałam może trzy :) No i te ozdobne, które są takie cudne <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W dodatku nie są to wszystkie rodzaje dyń, jest jeszcze wiele do spróbowania ;)

      Usuń
  11. Świetny wpis! Wstyd się przyznać, ale do tej pory miałam do czynienia jedynie z dynią zwyczajną, hokkaido i dyniami ozdobnymi : ) Akurat to warzywo nieczęsto gości w mojej kuchni, robię głównie przetwory i zupę krem z dodatkiem chilli. Obróbka dużej dyni zwyczajnej to mordęga, a ilość odpadków też zniechęca do kulinarnych eksperymentów. Niemniej lubię dynię za wygląd, świetnie sprawdza się jako jesienna dekoracja i oczywiście lampion na halloween : )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja swoją ozdobną dynie potrafię nawet przebrać na mikołaja na święta ^^
      Najłatwiej będzie Ci przerobić dynie już upieczoną, wystarczy tylko pokroić na cząstki i upiec, reszta to już wtedy łatwizna ;)

      Usuń
  12. Super! Uwielbiam dania z dynią. Najbardziej chyba gęste zupy-kremy :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Dynię jem rzadko, ale jak już raz się pojawi, to zostaje na długo... W zeszłym roku narobiłam tyle zupy, że zamrażalnik był pełny aż do lata :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też lubię zamrozić niektóre potrawy, potem łatwo i szybko wracam do ukochanych smaków ;)

      Usuń
  14. Śliczne są te ozdobne dynie :) maja takie niesamowite kształty, a nawet strukturę :)
    Z dyni uwielbiam zupę krem, pomimo ze z rzeźnych innych warzyw nie lubię ta jest pyszna :) szczególnie gdy zrobi ja moja przyszła teściowa :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Super wpis! Szukałam takiego. Zapisuję do ulubionych!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, zapraszam do lektury innych wpisów ;)

      Usuń
  16. Dynia ma potencjał ;) Zwłaszcza w kuchni vegańskiej sprawdza się świetnie- polecam ciasta na bazie pulpy z pieczonej dyni- niesamoiwite są!

    OdpowiedzUsuń
  17. Moją faworytką jest dynia piżmowa. Bardzo lubię jej smak, zarówno w zupie jak i w placuszkach :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Dynia kobocha pyszna jest :) Dynia też pięknie może zdobić. U mnie na kominku stoi kilka :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Dynia to świetne warzywo, można z niej zrobić tak wiele, zupy, kremy, ciasto, muffinki, dżemy:) Bardzo ją lubię, a cisto dyniowe jest wyborne:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I jej kwiaty również są jadalne ;) oraz może służyć za ozdobę

      Usuń
  20. Teraz w końcu wiem co i jak z tymi dyniami ;)

    OdpowiedzUsuń
  21. Wyczerpujący post odnośnie dyni. Nie miałam pojecia ze aż tyle dyń jest w sprzedaży :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Skubanie wysuszonych pestek bardzo wciąga :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Ja uwielbiam krem z dyni! :)

    OdpowiedzUsuń
  24. najlepsza dynia to tradycyjna! najsmaczniejsza w rekach mojej babci! smak dziecinstwa ehhh :)

    OdpowiedzUsuń
  25. Hokkaido najfajniejsza bo nie trzeba obierać... taka dynia dla leniwych ;) a z dyni to ja chyba najbardziej lubię ciacho! Ostatnio wykombinowałam takie z migdałami i gruszka. Przepycha ❤️ http://www.wysmakowane.pl/przepisy/ciasto-dyniowe-z-migdalami-i-gruszka/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I jest bardzo dostępna na rynku, to jej kolejny plus ;)

      Usuń