środa, 28 września 2016

Królowa jesieni - DYNIA

Jesień zawitała już do nas na dobre, ale nie ma co się martwić bo wraz z jesienią witamy sezon dyniowy! 

Jeśli posiadamy ogródek lub działkę to pewnie rośnie na niej królowa jesieni – DYNIA. Jeśli nie pewnie kupujemy w sklepie lub na lokalnym targu. Ale czy zwracamy uwagę na to, jaką dynie kupujemy i czym od różnią się poszczególne odmiany? Pewnie nie. Dlatego dziś opiszę najpopularniejsze w Polsce odmiany dyń i ich bogactwo naturalne.

Dynia zwyczajna ma okrągły lub podłużny kształt, kolor skórki od zielonkawego do jasnożółtego lub pomarańczowego, a miąższ może być żółty lub pomarańczowy. Może ważyć nawet do 40-50 kg. Ze względu na swój niezbyt słodki i aromatyczny smak jest najczęściej używana do przygotowywania domowych przetworów.

Królowa jesieni - DYNIA
Dynia zwyczajna

piątek, 9 września 2016

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa polega na unikaniu produktów zawierających w sobie gluten. Powstała ona z myślą o osobach chorujących na dolegliwości układu pokarmowego związane z nietolerancją związku jakim jest gluten, są to choroby takie jak celiakia i alergie układu pokarmowego, przy których odczuwane są przykre dolegliwości.
A czym tak na prawdę jest gluten?
Gluten to nic innego jak mieszanina białek roślinnych występująca w pszenicy, jęczmieniu i życie. Dzięki niemu łączą się wszystkie składniki w czasie wyrabiania ciasta oraz powstaje specyficzna struktura ciasta, która odpowiada za jego pęcznienie w czasie wyrastania i ciągliwą konsystencję.

Produkty dozwolone, ryzykowne i niedozwolone w diecie bezglutenowej

środa, 20 lipca 2016

STOCK POLSKA i SYNERGY GROUP zawarły umowę o współpracy!

Stock Spirits i Synergy Group wytyczają nowy szlak partnerstwa rynkowego w Polsce.

Synergy Group, wiodąca globalna firma alkoholowa oraz Stock Spirits Group, jeden z największych producentów markowych alkoholi w Europie Środkowo-Wschodniej, ogłosiły zawarcie umowy dystrybucyjnej dla produktów segmentu Super Premium pod marką Beluga.


Zgodnie z zawartą umową Stock Polska od lipca 2016 stał się wyłącznym dystrybutorem na terytorium Polski, produkowanej przez Synergy Group rodziny wódek Beluga.


Jim Beam i Harley-Davidson wspólnie wyruszyli w Polskę!


Ruszyła letnia kampania Jim Beam – „Odkryj swój smak … zostań fanem!”
Mobilny bar na kółkach wyruszył w trasę po Polsce!


wtorek, 12 lipca 2016

Nowy Jim Beam

Jim Beam ujawnił swój nowy wizerunek
i innowacyjny produkt Double Oak

Jim Beam ogłasza pierwszą w historii marki zmianę wizerunku butelek. Numer 1 na rynku Bourbon Whiskey zaprezentuje odświeżone, przeprojektowane opakowanie oraz innowacyjny produkt – podwójnie beczkowany Jim Beam Double Oak.


środa, 13 kwietnia 2016

Deser czekoladowy

Składniki:
  • 2 tabliczki czekolady mlecznej -> promocja!
  • 2 tabliczki białej czekolady
  • 100g masła
  • 200g herbatników -> promocja!
  • 2 śmietanki kremówki
  • 80g cukru pudru
  • 4 jaja -> promocja!
  • 1 laska wanilii
 Herbatniki mielimy na pył i dzielimy na dwie części. Dodajemy po połowie miękkiego masła do każdej z części. W osobnych kąpielach wodnych rozpuszczamy białą i mleczną czekoladę. Dodajemy każdą z czekolad po ok 50g do ciasteczek, by powstała biała i ciemna masa, dodajemy po 2 łyżeczki cukru do każdej z mas i mieszamy lub miksujemy na jednolitą masę, którą wykładamy do pucharków.
W garnkach podgrzewamy obie śmietanki osobno, dodajemy do nich pozostały cukier oraz ziarenka z laski wanilii, po pół na jedną śmietankę, i wrzucamy pozostałą laskę dla uzyskania większego aromatu. Mieszamy cały czas podgrzewając. Do każdej śmietanki dodajemy po 2 roztrzepane wcześniej jajka - odrobinę ciepłej śmietanki dolewamy do jajek, mieszamy i wlewamy powoli całość do reszty śmietanki nieustannie mieszając. Całość podgrzewamy ciągle mieszając do zgęstnienia masy na budyń - ważne by nie dopuścić do zagotowania się śmietanki. Miksujemy masę budyniową z czekoladą na gładką masę.
Mus czekoladowy przelewamy do wcześniej wyłożonych ciastem herbatnikowym pucharków. Ciemną czekoladę przekładamy do pucharków z białym spodem i na odwrót. Chłodzimy deser 3-4 godziny w lodówce.

Deser czekoladowy 

Smacznego ;)

poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Zupa szparagowa

Składniki:
  • 1 pęczek zielonych szparagów
  • 1l bulionu
  • 1-2 ziemniaki -> promocja!
  • śmietanka 18%
  • sól
  • pieprz
  • prażony sezam
Szparagi obieramy, usuwamy spróchniałą część korzenia i kroimy na mniejsze części, odkładamy kilka górnych części pędu do przystrojenia zupy przed podaniem. Szparagi i ziemniaki zalewamy bulionem i gotujemy do miękkości. Na koniec dolewamy śmietankę i całość miksujemy na krem. Na koniec doprawiamy solą i pieprzem.
Podajemy przystrojone odłożonymi częściami szparaga, śmietanką i prażonym sezamem.

Zupa szparagowa

Bon Appetit ;)

niedziela, 27 marca 2016


Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Wam:
Wesołego Zająca,
Pozytywnego nastawienia,
Składników moc,
Smaków euforii,
Potraw bezliku,
Udanych wypieków,
Słońca w sercach i na zewnątrz ;)

Alleluja!


środa, 23 marca 2016

Babka

Składniki:
  • 1 kostka masła - promocja!
  • 1 cukier waniliowy
  • 1 szklanka cukru
  • 3 jaja
  • 3/4 szklanki mąki pszennej
  • 3/4 szklanki mąki ziemniaczanej - promocja!
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia - promocja!
  • 2 łyżki kakao - promocja!
  • starta skórka z cytryny
  • cukier puder  - promocja!
 Do wysokiego naczynia przesiewamy oba rodzaje mąki z proszkiem do pieczenia. W osobnym naczyniu ucieramy masło z cukrem i cukrem waniliowym. Łączymy składniki z obu misek, na koniec wbijamy jajka. Miksujemy do całkowitego połączenia się składników i uzyskania gładkiej, jednolitej masy.
Odkładamy 1/3 masy do osobnego naczynia. Dodajemy do niej kakao i miksujemy aby cała masa była brązowa. Do wysmarowanej tłuszczem formy na babkę przelewamy warstwowo obie masy - kolejność zależy od Was ;), ja zaczęłam od ciemnej. Pamiętajcie aby zostawić w formie margines ok 5cm, ponieważ ciasto wyrastając może wylać się z formy. Pieczemy 40-45min w 160 stopniach.
Po ostygnięciu wyciągamy babkę z formy, ozdabiamy cukrem pudrem i startą skórką z cytryny.

Babka

Smacznego ;)

piątek, 18 marca 2016

Ciasto marchewkowe

Składniki:
  • 1 kostka masła -> promocja!
  • 2 szklanki tartej marchwi -> promocja!
  • 2 jaja
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1 cukier waniliowy
  • 2 szklanki mąki -> promocja!
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia -> promocja!
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • szczypta soli
  • 2 łyżki bułki tartej -> promocja!
  • 2 garści mielonych orzechów laskowych
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • cukier puder
  • 1/2 szklanki oleju -> promocja!
Masło ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym. Dodajemy jajka, następnie przesianą mąkę, proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną. Dodajemy resztę sypkich składników i dokładnie miksujemy na jednolitą masę. Jeśli ciasto jest zbyt gęste dodajemy olej. Na koniec dodajemy startą na małych oczkach marchew. Całość dokładnie mieszamy. Ciasto przekładamy do formy, pieczemy 45-60 min w 180 stopniach. Długość pieczenia zależy od użytej przez nas formy. Po ostygnięciu ciasta posypujemy je cukrem pudrem.

Ciasto marchewkowe
Smacznego ;)

Sprawdź symbolikę Wielkanocną: Wielkanoc od kuchni!

wtorek, 15 marca 2016

Z herbatą na herbatce

Każdy z Nas przynajmniej raz dziennie pije filiżankę herbaty. Zielona, czarna, biała, smakowa... Jest ich wiele. Ale co tak naprawdę wiemy o trunku, który tak często pijemy?

Herbata to napar z suszonych liści i pąków rośliny o tej samej nazwie. Napar herbaciany zawiera teinę, tak więc mocna herbata jest pobudzająca, a ta słabiej zaparzona jest orzeźwiająca. W wielu krajach picie herbaty stało się tradycją, ceremonią odrywającą jej uczestników od trudów codziennego życia.
Od XVw w Japonii istnieje Droga Herbaty - droga do doskonałości. Ta ceremonia parzenia herbaty odbywa się w specjalnym ogrodowym pawilonie. Całe otoczenie wokół pawilonu powinno być stworzone w pełnej harmonii i pięknie. Na początku ceremonii uczestnicy myją ręce w specjalnie przygotowanej wodzie źródlanej, symbolizuje to przemycie duszy. Po wejściu do pawilonu goście podziwiają dekoracje (obraz, kaligrafie lub kompozycje kwiatowe) umieszczone w specjalnej wnęce. Następnie mistrz ceremonii wsypuje herbatę do miseczki, zalewa wodą, a potem ubija bambusową trzepaczką aż na powierzchni pojawi się piana. Kiedy herbata jest już gotowa goście piją ją z jednego naczynia, potem każdy z nich dostaje inny rodzaj herbaty.
W Rosjii główną rolę w ceremonii parzenia herbaty odgrywa samowar. Do ceremonia używali specjalnego rodzaju herbaty - karawanowej. Jej transport z Chin do Rosji trwał bardzo długo. W tym czasie suszona herbata, przez zachodzące w niej reakcje chemiczne, nabierała całkiem nowe walory smakowe i zapachowe. Herbata była przygotowywana z wielką starannością.
Tybetańczycy Przygotowują napar z herbaty prasowanej - 50-70g na litr wrzątku. Do takiego napoju dodają 100-1500g topionego masła z mleka jaka i soli. Całość jest ubijana do uzyskania jednolitej konsystencji. Taką herbatę nazywają czasuma. Po roztarciu czasumy z mąką jęczmienną powstaje potrawa zwana czambu.
W Chinach herbata jest parzona w haiwanie - specjalnym naczyniu w kształcie rozszerzającej się ku górze czarki. Po zalaniu herbaty wrzątkiem przykrywa się ją na 3-4 min. Chińczycy najczęściej piją zieloną herbatę bez żadnych dodatków, nawet cukru. Na północy Chin rozpowszechnione jest picie zielonej herbaty z mlekiem, masłem i solą.
Tradycja picia herbaty w Anglii ma długą historie. Napar herbaciany w Wielkiej Brytanii spożywa się o określonych porach: przy śniadaniu, w czasie lunchu i w okolicach podwieczorka o godzinie 17. W Anglii pita jest herbata pochodząca ze wschodnich Indii. Dodają do niej mleko lub śmietankę. Herbatę parzy się w czajniczkach, wsypując tyle łyżeczek herbaty ile jest używanych filiżanek. Parzy się ją 5 min. Następnie rozlewa się ją do filiżanek z wcześniej nalanym mlekiem lub śmietanką. Dolanie herbaty do mleka a nie mleka do herbaty ma względy estetyczne, uzyskuje się w ten sposób ładniejszy kolor i napój lepiej się miesza.
W Ameryce nie ma żadnych obrzędów związanych z piciem czy parzeniem herbaty. Lecz Amerykanie są prekursorami spożywania mrożonej herbaty. W 1904r Richard Blechynden (handlarz herbaty) w upalny dzień dorzucił do naparu herbacianego kostki lodu, tym samym wynalazł on mrożoną herbatę. jest ona ulubionym napojem Amerykanów. Najczęściej jest pita z cukrem lub cytryną.
We wschodniej Fryzji w Niemczech pita jest mocna herbata z odrobiną rumu oraz tradycyjna "koppkes". Jest to napar z mieszanki herbat z północno-wschodnich Indii. Parzy się ją wkładając do filiżanki kawałek kandyzu "kluntje", następnie nalewa się herbatę i dodaje "rohni" - nie ubitą śmietanę. Całości nie mieszamy, w ten sposób uzyskujemy warstwy. W ten sposób najpierw pijemy herbatę z "wulkje" - chmurką śmietany, następnie cierpką herbatę i na koniec słodzoną herbatę. Fryzyjczycy piją nie mniej niż trzy filiżanki herbaty na raz, co by uwłaczało ich tradycji. Koppkes pite jest we Fryzji 3 a nawet 5 razy dziennie.
Szkoci parzą herbatę wlewając w pierwszej kolejności do filiżanki whiskey, posypują ją cukrem, zalewają gorącą herbatą i zdobią śmietanką.

A teraz wyjawię Wam sekret parzenia herbaty. Herbatę należy parzyć w ogrzanym wcześniej czajniku, imbryku czy naczyniu. Herbata tak parzona ma więcej smaku i aromatu. Natomiast ta z zimnego naczynia jest bez smaku. I to cała filozofia i sekret parzenia dobrej herbaty. Proste, prawda? 

Na zdrowie ;)

sobota, 5 marca 2016

American pumpkin pie

Składniki na ciasto:
  • 250g mąki -> promocja!
  • 150g zimnego masła -> promocja!
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka cukru pudru
  • 1 jajko
  • 1 łyżka zimnego mleka -> promocja!
Sypkie składniki wykładamy na stolnicę, robimy zagłębienie i wbijamy jajko. Masło kroimy na mniejsze kawałki i siekamy na stolnicy z resztą składników. Dodajemy mleko i wyrabiamy jak najszybciej w rękach do czasu a będzie gładkie i samo będzie odchodziło od stolnicy. Wyrobione ciasto owijamy folią spożywczą i chowamy do lodówki na min 30 min. Ważne aby ciasto było wyrabiane szybko i z zimnych składników, dodatkową pomocą będzie zimna stolnica i zimne dłonie to zapewni ciastu kruchość. Po schłodzeniu ciasta wałkujemy ja wielkość blachy, pamiętajmy aby zostawić kilkucentymetrowy margines na boki formy. Takie ciasto wykładamy do formy. Wyściełamy ciasto papierem do pieczenia lub folią aluminiową i obciążamy suchym grochem lub fasolą. Pieczemy 150 stopniach przez 20 min.
Składniki na nadzienie:
  •  1/2 kg dyni
  • 1 łyżeczka tartego imbiru
  • 2 śmietany kremówki
  • 5 goździków
  • 2 jajka
  • 1 żółtko
  • 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
  • 1/2 szklanki cukru -> promocja!
  • szczypta soli
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • oliwa z oliwek -> promocja!
  • orzechy włoskie -> promocja!
Dynie wykładamy na blachę, polewamy oliwą i posypujemy solą zapiekamy 15 min w 150 stopniach. Następnie pozbywamy się skórki. Miąższ doprawiamy cynamonem, imbirem, gałką i miksujemy na gładką masę. Jedną śmietankę kremówkę podgotowujemy z goździkami, w misce roztrzepujemy jajka, dodajemy do śmietany i mieszamy na małym ogniu do momentu aż masa zacznie gęstnieć i przypominać konsystencją budyń. Masę budyniową dodajemy do puree z dyni i ponownie miksujemy. Całość wykładamy na wcześniej upieczone ciasto i ponownie zapiekamy 20-30 minut w 180 stopniach. Pozostawiamy ciasto do ostygnięcia. W tym czasie śmietanę kremówkę miksujemy na gładką, sztywną masę, dodając powoli cukier i mąkę ziemniaczaną. Następnie rant tarty wykładamy prażonymi połówkami orzechów włoskich. Ozdabiamy bitą śmietaną i polewamy ciepłym sosem toffi.

American pumpkin pie

Składniki na sos toffi:
  •  1/2 szklanki cukru
  • 3 łyżki wody
  • śmietana kremówka
Cukier rozpuszczamy z wodą na małym ogniu. Pozostawiamy cukier na ogniu do czasu aż zbrązowieje, nie mieszamy jedynie potrząsamy garnkiem. Kiedy cukier ma konsystencję brązowego syropu zdejmujemy z ognia i wlewamy śmietankę, całość ponownie stawiamy na ogniu mieszając delikatnie łyżką do połączenia karmelu ze śmietaną. Odstawiamy aby sos zgęstniał.

Smacznego ;)

środa, 24 lutego 2016

Cobbler

Składniki:
  • 1 szklanka mąki
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1 szklanka jogurtu naturalnego -> promocja!
  • 1 puszka brzoskwiń w syropie
Wszystkie suche składniki mieszamy w razem. Powoli dodajemy jogurt i dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Jeśli ciasto bardzo ciężko się wyrabia lub po wyrobieniu jest zbyt twarde, dolej odrobinę syropu z brzoskwiń. Gotowe ciasto przełóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzch ciasta wyłóż połówki brzoskwiń. Piecz 20-30 min w 180 stopniach. Przed podaniem deser posyp cukrem pudrem.

Cobbler

Smacznego ;)